JAKIE BŁĘDY POPEŁNIAMY PODCZAS NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO?

Nauka obcego języka dla nikogo nie jest rzeczą łatwą. Jeżeli czujesz, że efekty Twoich wysiłków nie są satysfakcjonujące lub masz przeczucie, że robisz coś źle – jesteś w dobrym miejscu. Te „objawy” podpowiadają, że być może popełniasz jakiś błąd, który może wpłynąć na cały przebieg Twojej edukacji! Jak je rozpoznać? W dalszej części tekstu przedstawimy Wam kilka tych najbardziej powszechnych zachowań, które są uznawane za błędy podczas nauki języka angielskiego. Zapraszamy do dalszego czytania! 

Błędy? Jak to możliwe?

Uczono nas, że znalezienie odpowiedniej metody nauki zależy tylko i wyłącznie od nas. Co jeżeli powiemy Wam teraz, że to stwierdzenie nie do końca powinno być stosowane? Jak się okazuje – popełniamy wiele błędów, które nawet w znacznym stopniu mogą spowolnić nasz proces zapamiętywania. Pamiętajmy, że nawet ta mała zmiana nawyków może przynieść ogromne rezultaty. Niekiedy te – na pierwszy rzut oka – drobnostki mają swój wpływ na działanie Twojego mózgu. Warto więc poznać wszystkie tajniki skutecznej nauki… 

Zbyt dużo pamięciówki!

Jeden z największych błędów popełnianych (niestety) przez większość uczniów – nauka na pamięć. Uczenie się słówek to dla wielu prawdziwa czarna magia. Przeważnie ten proces wygląda bardzo podobnie: siedzimy nad książka, czytamy nowe wyrażenie, a jego tłumaczenie staramy się (potocznie mówiąc) wykuć. Jak się okazuje – jest to najgorsze, na co możemy się zdecydować. Szkół nauki słownictwa jest mnóstwo, jednak tą najbardziej popularną i efektowną jest zapamiętywanie za pomocą skojarzeń. Jeżeli nauczymy się danego słówka w ten sposób, zapamiętamy go szybko, a co więcej – zostanie ono w naszej pamięci na bardzo długi czas! 

Monotonia

„Znowu ten angielski, ciągle to samo…” – wydaje się znajome? Wielu osobom lekcję języka kojarzą się raczej z nudą i przymusem niż przyjemnością i dobrą zabawą. Nie możemy dopuścić do monotonii podczas lekcji, dlaczego? Sprawi to, że stracimy motywację do nauki, a same zajęcia nie będą dla nas przyjemne. Warto wprowadzać na swoje lekcję różnego rodzaju urozmaicenia. Pamiętaj, że Twój mózg pragnie wiedzy i chce ją chłonąć! Wystarczy, że dostarczysz mu inne bodźce niż tylko ślęczenie przed biurkiem 😉. 

Porównywanie się do innych/dążenie do perfekcji

Mówi się, że każdy jest inny. W każdym aspekcie życia to powiedzenie kryje w sobie dużo prawdy. Również podczas nauki możemy się na nie powołać. Tempo nauki to indywidualna sprawa, na którą nikt nie ma wpływu. Dla swojego komfortu i dobrych efektów dobierz odpowiednie tempo nauki do swojego organizmu – nie pozwól, aby ktoś Ci je narzucił. 

Lęk przed błędami 

Całkowicie zrozumiałe jest, że na początku naszej edukacji z prowadzeniem rozmów raczej nam nie po drodze. Unikanie jest przez większy okres czasu jest jednak najgorszym, co możemy zrobić. Lęk przed mówieniem po angielsku często wynika z niepewności siebie i obawy przed popełnieniem błędów. Co możemy na to poradzić? Stopniowe przełamywanie lodów. Każdy dobry korepetytor ma swoje sposoby na to, jak zachęcić ucznia do mówienia! Po kilku zajęciach z pewnością zauważysz różnice w swoim podejściu, a po jeszcze dłuższym czasie będziesz posługiwać się językiem obcym tak dobrze, jak ojczystym! 

„Język angielski to nie moja mocna strona”

Takim przekonaniom mówimy stanowcze NIE! Nawet jeżeli języki obce nie są czymś, z czym czujesz się komfortowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokonać pewne słabości. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość, systematyczność i determinacja! Wszystko jest na wyciągnięcie ręki!

Podsumowanie…

O błędach popełnianych podczas nauki można mówić godzinami. Czasami aż ciężko uwierzyć, że ich nie zauważamy! Uważajmy na nie i nie poddawajmy się w nauce! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *